“İyi” Bir Yılbaşı Hediyesi…


takvim

Malum aya geldik; vitrinler cıvıl cıvıl, içimiz kıpır kıpır. Sevdiklerimize (ve bazen sevmediklerimize!) hediye alma dönemine hoşgeldiniz. Zevkli olduğu kadar korkutucu bir iştir yılbaşı armağanı seçmek. Hediyelerin bütçenin dibine darı ekmemesi, alan ve verilen tarafından beğenilmesi, işlevsel olması gibi zor kriterleri vardır, bazı yıl mutlak başarı ile sonuçlanır, bazen de anlamsız, amaçsız, bir köşeye atılmaya mahkum nesnelere para saçılması ile…Dediğim gibi hakkıyla yerine getirmesi zor bir görev, hepimize iyi şanslar.

Siz ya da hediye almayı düşündüğünüz kişi bir hayvanseverse size güzel bir önerim var; Haytap’ın iki yıldır harika bir iş çıkardığı takvimleri. Geçen sene “Sokak Köpekleri 2012” takvimi ile başlayan seri, bu sene “Sokak Köpekleri ve Çocuk” teması ile devam ediyor. Sokak köpekleri de çocukları da dinmeyen yaramız, hüznümüz, üstesinden gelemediğimiz iki meselemiz. İkisi de aslen masum, çaresiz, çoğu zaman hor görülen, kötü muamele gören canlar. Böyle bir kader birliğinden midir bilinmez, birbirlerine arka çıkan halleri yok mu “insanım” diyenin içinin titrememesine imkan yok. Haytap’ın muhteşem fotoğraflarla hazırladığı takvim de bu sokak kardeşliğinin, saf sevginin farklı ifadeleri ile dolu. İnsana muhtaç olanlara yardım elini uzatması gerektiğini, sevginin karşılıksız, çıkarsız olabileceğini, sıcacık evlerimizde uyuyabildiğimiz için ne kadar şanslı olduğumuzu yılın her günü hatırlatacak bir takvimden daha “iyi”, daha “anlamlı” bir hediye olabilir mi? Üstelik tüm geliri sokak hayvanlarına kalacak. İlk iş kendime bir tane edindim, sevdiklerimin bir çoğuna da ayın sonunda armağan etmeyi düşünüyorum. Üç vakte kadar çöpü boylayacak melek bibloları, kırmızı don ya da karyağdı türevlerine doymadıysanız bir şey diyemem ama anlamlı ve amaçlı bir hediye arıyorsanız şiddetle tavsiye ederim. D&R, İnkılap, Remzi ve Nezih kitapevlerinde satışlar başladı, Haytap’ın online dükkanına bakmayı da unutmayın.

www.haytap.org

Reklamlar

aychaist hakkında

Born and lives in İstanbul, writes short stories and publishes them in Turkish literary journals. Blog is mainly about stories and books but covers other personal interests too.

Aralık 8, 2012 tarihinde Hayat, Hayvanlar Alemi içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: