Plaza Canlıları


“Her plaza canlısı, ya vahşilikte, ya sempatiklikte doğadaki başka bir canlıyı andırır. İki özellikten birinde uzmanlaşamazsan, soyunun tükenmesi kaçınılmazdır” Ayça Erkol

İnsan denen canlının en hoş özelliklerinden biri, kendisine de gülebilmesi-en azından bazılarımızın! Internette sıkça dolaşan hayvanlarla insanları özdeşleştirme çabalarından biri elime düştü. İki nedenden çok sevdim; köpeklere bayılmam ve içerdiği gerçeklik payı.

Efendim benim gibi plaza çalışanları bilirler, herkes öncelikle şahsiyetinin, ikincil olarak da departmansal olarak yaptığı işin önemine full force inanır. İnanır ne demek, çoğumuza göre, bizden başkası ve bizim işimizden başkası yoktur. Misal satışta mı çalışıyoruz, pazarlama sadece goy goy yapan geyik sürüsüdür, IT kimsenin anlamadığı ve anlamak da istemediği tuhaf insanlar topluluğudur, insan kaynakları zaten insan kaymaklarıdır. Eğer pazarlamada çalışıyorsak biz strateij düşünürüz, satışçı günü kurtarmaya çalışan, her türlü alavere dalavereye de açık fırsatçılardır, tedarik zinciri dediğin bir türlü zamanında tedarik edemez…vs..vs. Liste böyle uzar, gider. Diyeceğim odur ki kimse aynaya bakmaz, iğne ve çuvaldız ilişkisinden bi’haberdir, kendi küçük camiasından diğer küçük camialara çamur atarak beslenir ve yaşar. Bunu açıkça itiraf etmesek bile inanın bana plaza canlılarının %99’u bu şekilde düşünür, aksi halde takdir ettikleri insanın yerinde olmak için ter dökmek zorunda kalırlardı, öyle değil mi? Bunun yerine çamur atmak ve bıdı bıdı dedikodu yapmak daha zahmetsiz, ucuz, rahatlatıcı ve eğlencelidir.

Bu insanların en uç noktada birbirlerine neler yapabileceklerini geçen gün başka bir yazımda, güzel bir kısa öykü vasıtası ile anlatmıştım (bknz: Savaşta ve Kariyerde Her Şey Mübah mıdır?) Bu uç türevlerle kıyaslandığında yukardaki resmi hazırlayan arkadaşın en azından gözlem ve espri yeteneği olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi resmi inceleyelim, kendimizi bulalım ve ünvanımıza göre bizi temsil eden köpeğin ne kadar karizmatik, sevimli, güçlü…vs göründüğünü ve diğer köpeklerin ne kadar aptal göründüklerini düşünelim ve gülelim lütfen… Haydi çekinmeyelim, her gün yaptığımız şey, yüksek sesle…HA HA HAAAA!!!!

Reklamlar

aychaist hakkında

Born and lives in İstanbul, writes short stories and publishes them in Turkish literary journals. Blog is mainly about stories and books but covers other personal interests too.

Temmuz 11, 2012 tarihinde Hayvanlar Alemi, İnsanlık Hali içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Oyladım, sonuca baktım, ben de çoğunluğa dahilmişim 🙂

  2. İnsan doğası,neyse ki hepsi sempatik hayvanlar aslen 🙂

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: