Bir Kısa Hikaye İzlemekKısa hikaye yazan biri olarak PES’i keşfetmek çok heyecan verici oldu. PES, yani Adam Pesapane, benim sözcüklerle yapmaya çalıştığımı görüntülerle öyle bir yapıyor ki bir daha bir daha izlemek istiyorsun.
Sanırım kendisine en güzel ve gerçek paylı övgü yine bir yönetmenden, Michel Gondry’den geliyor. Gondry der ki, “Bir PES filmini izlemek, kilitli bir kasayı açmak ve içinden patlayan milyonlarca fikri aynı anda görmek gibidir. Kasayı kapatmak istemenizin tek nedeni, onu tekrar açmak ve içinden bu kez ne fırlayacağını keşfetmek olabilir”.
PES, ödüllü bir yönetmen, bir çok reklam filmine de imza atmış. Ancak Short Stories serisinin yeri bambaşka. Çatıda sevişen iki sandalye ile başlayan macera, el bombalarının avokado olarak kullanıldığı yemek tariflerine kadar uzanıyor.
O iki, bilemedin üç dakika içinde neler düşünmüyorsun ki. Yorumlamak, ne anlattığını anlamak hayal gücüne, birikimine, hayata neresinden ne açıyla yaklaştığına bağlı. Örneğin ben Fresh Guacamole’yi ilk izlediğimde savaştan ve şiddetten beslenen bir toplum haline geldiğimizden tut da, kötü beslenme, obezite..vs kadar bir sürü iç karartıcı problem arasında gittim geldim. Daha sonra izlediğimde ise domateslerin yerini tenis toplarının aldığı alternatif bir dünya gördüm sadece ve inanılmaz eğlendim.
Belirtmekte fayda var, filmlerde gördüğümüz eller PES’in kendi elleri!

Reklamlar

aychaist hakkında

Born and lives in İstanbul, writes short stories and publishes them in Turkish literary journals. Blog is mainly about stories and books but covers other personal interests too.

Temmuz 7, 2012 tarihinde Sanat içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: